Informace k poštovním účtům

Na AVU jsou momentálně 2 poštovní servery, přičemž platí, že starý server má jméno mail.avu.cz a nový server má jméno email.avu.cz a slouží pro služby IMAP, POP3 a pro služby vzdáleného přístupu k poštovním službám přes www prohlížeč (webmail).
K přihlašování na starý server se používá lokální jméno a heslo, tyto údaje nejsou s LDAPem nijak propojené. Na novém serveru jsou výhradně účty spojené s LDAPem a používá se tam jméno a heslo z LDAPu (viz. přihlášení k portálu AVU)
Zatímco na starý server se uživatelé mohli eventuelně přihlásit vzdáleným terminálem (např. Putty, slogin), na nový server to není možné (účet je řízen údaji z LDAP adresáře).
Nový server umožňuje přístup k poštovním schránkám nejlépe přes zabezpečené varianty IMAP i POP3. Z důvodu kompatibility se staršími poštovními klienty a operačními systémy umožňuje i nezabezpečenou variantu těchto služeb. Důrazně doporučujeme používat zabezpečené verze protokolů. Důvodem je, že údaje o jménu a heslu z LDAPu, které v nezabezpečené variantě putují internetem nechráněny, jsou zneužitelné např. k přístupu na www stránky i k dalším službám AVU.
Dále je možné používat přístup přes webmail na rozhraní

https://email.avu.cz

kde lze eventuelně zvolit přístup jak na nový server (defaultní hodnota), tak i na starý server, který je i nadále přístupný na adrese

https://mail.avu.cz 

Pro zprovoznění účtu na novém serveru se MUSÍTE alespoň jednou přihlásit na https://ldap.avu.cz , ZKONTROLOVAT si údaje o své osobě, hlavně jméno, příjmení, oficiální e-mailovou adresu a hlavně informaci o umístění pošty (musí tam být uveden novy server!). Pokud máte účet na starém serveru nic se pro Vás nemění a starý účet bude převeden na nový po individuální dohodě se správou sítě.