Malba není passé: Chalupeckého cenu získal Vladimír Houdek

30.11.2012
ČT 24
jab

Brno - Jiří Thýn i dvojice Jiří Franta & David Böhm opět zůstali před stupínkem vítězů, přestože byli nominováni už poněkolikáté. Cena Jindřicha Chalupeckého pro výtvarné umělce do 35 let byla udělena Vladimíru Houdkovi (* 1984), jedinému zástupci malby ve finále.

 

Laureát byl vyhlášen v Divadle Husa na provázku, slavnostní večer režíroval Vladimír Morávek jako poctu bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, jednomu z iniciátorů Chalupeckého ceny založené v roce 1990. Ozdobou večera byla mimořádná výstava několika originálů malíře Josefa Čapka v divadelní budově.

 

Do Brna se po třech pražských ročnících vrátila i výstava finalistů – do 9. prosince jsou v Domě pánů z Kunštátu k vidění práce všech pěti finalistů; kromě už zmíněných ještě Adély Babanové a Richarda Loskota (všichni finalisté se také představili v listopadu na půdě {hl_on}AVU{hl_of}, jejich vystoupení přenášel živě web ČT24 - zánam je k dipozici zde). Houdek se na výstavě prezentoval sérií 20 pláten v typické temné barevné paletě. Malbu nezvyklým způsobem spojil s technikou koláže.

 

V letošním pestrém výběru byla zastoupena videa, instalace, kresby, fotografie i malba, kterou zastupoval právě Houdek. Ta ale zůstávala už několik ročníků v pozadí - loňským laureátem se stal Marek Ther věnující se videoartu, stejně jako Radim Labuda (vítěz z roku 2008). V roce 2010 byla oceněna dvojice Vasil Artamanov & Alexej Klyuykov, kteří v podstatné části tvorby tíhli k performancím a instalacím, o rok dříve cenu přebíral Jiří Skála, který se věnuje experimentálním formám literatury v psaném textu či zvukových instalacích.

 

Osmadvacetiletý Houdek pochází z Nového Města na Moravě, vystudoval {hl_on}AVU{hl_of} v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla. V roce 2010 získal Cenu kritiky za mladou malbu. Na začátku své kariéry se Houdek podle odborníků soustředil na expresivní narativní malby, postupně ale v jeho díle začaly dominovat stále větší monochromní plochy.

 

Do finálové pětice byl vybrán díky naléhavosti, se kterou na plátna přenáší reflexivně se vracející zkušenost umění – postmoderní a neomoderní současně. O vítězi ocenění pojmenovaném po význačném literárním a výtvarném kritikovi a teoretikovi rozhodla pětičlenná mezinárodní porota v čele s jejím předsedou Christianem Rattemeyerem, kurátorem muzea MoMA v New Yorku. Laureát získal 100 tisíc korun na uspořádání výstavy v Národní galerii v Praze, kam se Chalupeckého cena po dvanácti letech a změně ředitele vrací, a možnost rezidenčního pobytu v zahraničí.