Souhrnná zpráva o Letní akademii 2010

9. ročník Letní akademie na pražské AVU

17. – 27. 8. 2010

Již po deváté se na Akademii výtvarných umění v Praze sešli nadšenci z veřejnosti se zájmem o kresbu a malbu.

Uchazeči jsou vždy převážně studenti ze středních uměleckých škol, ale i amatérští výtvarníci různých generací, profesí a věku, žáci základních škol, úplní začátečníci, cizinci, atd. Ti všichni, v rámci tradiční Letní akademie, naplnili čtyři velké ateliéry, aby se po dobu 10-ti srpnových dnů mohli intenzivně věnovat pouze kreslení a malování.

Kurz je náročný jak na vstřebávání odborných informací, tak i na fyzickou kondici, pokud účastník vydrží stát u malířského stojanu celý den. Zájem je především o malbu, ale protože kresba je její nedílnou součástí, zaujímá též podstatný interval výuky.

Kreslí a maluje se podle modelů, staví se nejrůznější typy zátiší a zadávají individuální úkoly, aby pedagogové mohli správně vysvětlit základní pojmy, jako je perspektiva, zkratka, proporce, něco z anatomie… Při malování se praktikují různé malířské techniky: akvarel, tempera, akryl, olejomalba. Učí se principy míchání barev, od základních po kvality barev komplementárních a vztahy mezi studenými a teplými tóny.

Důležitou součástí praktické výuky je i teoretická část. S využitím knihovny AVU je možné mnoho věcí ukázat a ozřejmit na reprodukcích z výtvarných a odborných publikací. V polovině Letní akademie je do programu zařazena i přednáška o vývoji současného malířství a nahlédnutí do výstav po Evropě i USA formou promítání obsáhlé fotodokumentace v kinosále AVU.

Je samozřejmé, že z Letní akademie nevyjdou hotoví umělci, ale při závěrečné výstavě a prezentaci prací vzniklých v ateliérech je vidět velký kvalitativní posun a především nadšení. Absolventi kurzu, kteří se chtějí malbou nadále zabývat, si tak musí uvědomit, že je potřeba se jí průběžně věnovat, když víme, že jen samotné studium na Akademii výtvarných umění trvá šest let a vychází z ní teprve začínající umělci…

Doc. Roman Franta, AVU Praha, 6. 9. 2010