AVU a Hope Recycling Station zvou na online přednášku Anselma Frankeho Animism

Anselm Franke: Animism
9/12/2020, 18 hodin

Přednášku moderují Noemi Smolík a Václav Jánoščík

Animismus je výstavní a výzkumný projekt, který ukazuje, že sílu animace nelze izolovat jako estetický jev, nýbrž se v konečném důsledku týká hranic inkluze a exkluze vycházející ze všech společenských útvarů. Animismus si tyto hranice představuje jako proměnlivé a v samé podstatě jako otázky kosmologie a mediálních technologií. Takové „hranice“ se vždy objevují ve spojení hmotných postupů a koncepčních diferenciací, jako je rozdíl mezi životem a smrtí, mezi přírodou a kulturou, ale také mezi myslí a světem, subjektivním nitrem a pojetím vnějšího světa, a nebo i jen jako pouhá „věc“ či komodita. Projekt dále předpokládá návrat moderních evropských dějin jako jejich opak: ne jako příběh o vzestupu vědy nebo o vývoji sekulární společnosti a osvíceného subjektu, ale spíše jako příběh o vynálezu a produkci nesvobodné hmoty a neživého - příběh imaginárního rozdělení, jehož materiální organizace v kapitalismu je ustavující pro moderní formy společenskosti a moci.

Anselm Franke je spisovatel a vedoucí odboru výstav v HKW / Haus der Kulturen der Welt Berlin. V současné době dokončuje film o přednášce Aby Warburga „Serpent Ritual“ s Erhardem Schüttpelzem a spolupracuje na projektu „Illiberal Arts“ s Kerstin Stakemeier.

Franke pracoval jako kurátor interdisciplinárních výzkumných projektů a festivalů v několika divadlech: Volksbühne am Rose-Luxemburg-Platz a Hebbel am Ufer v Berlíně až do roku 2006, často ve spolupráci s Hannah Hurtzig. V letech 2001–2006 pracoval v Institutu současného umění KW, kde kurátoroval řadu výstav, mimo jiné “Territories" spolu s Eyalem Weizmanem, Rafi Segalem a Stefanem Boerim v roce 2004 a "Bez ohledu na to, jak jasné světlo, křížení probíhá v noci" ve spolupráci s umělci Nataschou Sadr Haghighian, Ines Schaber a Judith Hopf v roce 2005. Později působil jako umělecký ředitel v Kunsthal Extra City v Antverpách v letech 2006–2010, kde kurátoroval výstavy jako "Self-Fashion Show" (2007), “Mimétisme" (2008) a "Drawing Documents" (2009). Jeho výstavní projekt “Animism” byl uveden v Bernu, Antverpách, Vídni a Berlíně (2010–2014).

Od roku 2013 je Franke zařazen mezi 100 nejvlivnějších lidí v uměleckém světě v ročním žebříčku ArtReview.

Výběr z výstav:
2017–2020 Láska a etnologie. Colonial Dialectics of Sensitivity (after Hubert Fichte), Haus der Kulturen der Welt and Goethe-Institut, with chapters in Lisbon, Salvador de Bahia, Rio de Janeiro, Dakar, Santiago de Chile, New York
2018 Parapolitics: Cultural Freedom and the Cold War, HKW Berlin
Přerušený průzkum 2017: Zlomená moderní mytologie, ACC Gwangju
2012 Moderní příšery. Smrt a život fikce, bienále v Taipei
2010–2014 Animism, Extra City a MuHKA Antwerpen, Kunsthalle Bern, Generali Foundation Vienna, HKW Berlin, Ashkal Alwan Beirut, Ilmin Museum Seoul, E-flux New York, OCAT Shenzhen

Na Zoom Meeting se připojíte přes
https://us05web.zoom.us/j/81579944873?pwd=V1FNU0tzYjJSVXZqSTZtY0luOXByZz09
Meeting ID: 815 7994 4873
Passcode: 56GT9N

Přednáška bude streamovaná také na FB profilu Hope Recycling Station. 
www.facebook.com/HopeRecyclingStation

 

Hope Recycling Station z.s. je podporován Ministerstvem Kultury a Magistrátem hl.m. Prahy

 

www.h-r-s.cz
www.avu.cz