Galerie Pragovka: liquid lingea / výstava Ateliéru sochařství 2

13.11.2018 - 30.12.2018
18:00
Galerie Pragovka
Kolbenova 923/34
Praha
Czech Republic

liquid lingea / Ateliér sochařství 2 AVU
13. 11. - 30. 12. 2018
Pragovka Gallery Rear

Koncepce výstavy: Tomáš Hlavina (vedoucí ateliéru), Anna Hulačová (asistentka ateliéru), Dominik Adamec (student ateliéru)

Kurátoři výstavy: studenti ateliéru Dávid Brna a Veronika Hurtová

Vystavující studenti: Jana Svobodová, Matyáš Zeman, Monika Kučerová, Tereza Šrámková, Veronika Hurtová, Matěj Liška, Radek Mužík, Sára Skoczková, Kristína Haviarová, Dominik Adamec, Dávid Brna, Nela Britanáková, Matouš Fiala (+ Matěj Martinec), Iva Šerá

Ateliérová výstava liquid lingea není výběrem prací z minulých let, ale zcela novým souborem vytvořeným studenty v souvislosti s konkrétním tématem, pro konkrétní místo Pragovka Gallery. Název výstavy se vztahuje k základním otázkám porozumění a komunikace. Problematizuje černobílé přístupy, které jsou pro většinu situací nepřesné, protože věci existují spíše v rozplývající se nejednoznačné škále a nikoliv v oddělených protikladech. Téma výstavy se vyvíjelo na základě společných ateliérových diskuzí, nejprve o starozákonní metafoře zmatení jazyka, postupně se však stávalo stále více obecnějším a abstraktnějším. Lze limity porozumění chápat pouze negativně? Je jednoznačně pozitivní si zcela rozumět? Máme v sobě jakýsi „vnitřní jazyk“, který není verbalizován? Je představitelný nějaký univerzální jazyk a bylo by vůbec dobré o něj usilovat? Takovéto řetězení otázek lze promítat do různých rovin a oblastí, od osobní komunikace, přes širší společenské vztahy až po environmentální problematiku. Jeho důsledky se ale mohou projevovat například v tvarové rozmanitosti architektury a je zřejmě také i jedním ze základních problémů umění.

Otvírací hodiny: út-čt: 16-20, pá-so: 14-18
Kolbenova 923/34a, 190 00, Praha 9