kino na zahradě AVU: architektura soužití

02.09.2020
19:30
Akademie výtvarných umění
U Akademie 4
Praha 7
Czech Republic

Kino Výtvarných Umění, Artyčok.TV a Klub AVU srdečně zvou na letní kino na zahradě AVU (v případě nepřízně počasí se program přesouvá do auly)

Pražská premiéra cyklu Architektura soužití uvede první dva díly, Osada Bedřiška a Bellevue Di Monaco.

Výchozím motivem pro vznik dokumentárního cyklu je snaha o demýtizaci pojmů jako je sociální bydlení, problémové lokality, vyloučenost, znevýhodněnost. Zaměřuje na středoevropské příklady tzv. dobré praxe, kde se místní komunity pokoušejí vytvořit, povětšinou svépomocí, funkční společenské či materiální zázemí pro důstojný život. Klíčem k vybraným lokalitám je významná role architektů či umělců, kteří v projektech působí jako jedni z hlavních hybatelů změn.

Cyklus uvedou autoři Janek Rous a Karolína Kripnerová s Vojtěchem Sigmundem (Architekti bez hranic).

Program večera:
19:30 koncert FEDERSEL (autor filmové hudby)
20:30 projekce

Kapacita sezení v letním kině bude omezená, doporučujeme proto donést vlastní podložku k sezení na trávě.

Osada Bedřiška (2020, 45 min)
Ostravská osada Bedřiška je dlouhodobě řazena k tzv. vyloučeným lokalitám. Bedřiška ovšem zdaleka nesplňuje charakteristiku vyloučené lokality, jak si je mnozí z nás představují. Lidé zde žijí rádi, osadu považují za svůj domov a snaží se starat o vlastní domy i o veřejný prostor. Svépomocí zde vzniklo například komunitní centrum, kde obyvatelé připravují volnočasové aktivity pro děti, scházejí se zde a diskutují aktuální problémy. Postupem času se jejich úsilí stalo pozoruhodným příkladem občanského a komunitního aktivismu, díky kterému se podařilo vyjednat změny likvidačních plánů a prosadit naopak celkovou revitalizaci osady.
Film uvádíme v českém znění s anglickými titulky.

Bellevue di Monaco (2020, 45 min)
Projekt Bellevue di Monaco se nachází v několika domech v centru Mnichova. Domy měly být původně zbourány za účelem postavení luxusních bytů, záměr města však zvrátila skupina aktivistů guerillovou rekonstrukcí jednoho z bytů. Následná migrační krize roku 2015 podnítila zformování sociálního družstva, složeného z několika stovek místních obyvatel, které si domy pronajalo a přetvořilo je na multifunkční centrum. Vedle kulturního centra s kavárnou se v domech nacházejí byty, kde bydlí jak původní obyvatelé, tak mladí uprchlíci. Místní komunita dobrovolnými vzdělávacími aktivitami pomáhá uprchlíkům se snazší integrací do společnosti a ti zas obohacují město o své životní příběhy, kulturu nebo tradiční jídlo, které vytvářejí specifickou identitu místa.
Film uvádíme v německém znění s českými titulky.

Tomáš Procházka aka Federsel je hudebník, improvizátor, zvukový umělec, loutkář, divadelník a performer. Je členem divadla HANDA GOTE research&development a hudebních projektů B4, Gurun Gurun, Radio Royal, Federsel&Mäkelä, Wabi Experience, Poisonous Frequencies a také vystupuje solově jako Federsel. Pracuje s terénními nahrávkami, mediální archeologií, elektrickými a akustickými nástroji i čistě elektronickými systémy, založenými většinou na analogové elektronice. Ve své solové tvorbě využívá zvukových interferencí, zpětné vazby, elektromagnetického rušení a parazitních zvuků. Sám vystupuje se svou verzí no input mixing boardu nebo jako hráč na preparovanou kytaru a objekty. Ve svých nahrávkách využívá jakýkoliv zvukový zdroj, nalezená média, nazvučené objekty a jakékoliv hudební nástroje, použité jakýmkoliv způsobem. V divadle se dlouhodobě věnuje výzkumné práci na poli postspektakulárního, antimimetického divadla a integraci vědy a techniky do scénického umění.

Další projekce organizované Artyčok.TV ve spolupráci s Kinem výtvarných umění a NFA:
8.9. 20:30 - kino Ponrepo - Pět filmů německých žen filmařek z let 1951 - 2020: hosté Ute Aurand Ewelina Rosinska - Experimentální film: podmínky práce žen filmařek (projekce filmů autorek: Margaret Tait, Ute Aurand, Ulrike Pfeiffer, Renate Sami, Ewelina Rosinska)
9.9. 19:00 - Kino výtvarných umění na AVU - Rasendes Grün mit Pferden (Rushing Green with Horses, 2019) projekce 16mm filmu experimentální filmařky Ute Aurand za přítomnosti autorky

Projekt je finančně podpořen Ministerstvem kultury ČR, Česko-německým fondem budoucnosti, Magistrátem hl. m. Prahy, Státním fondem kultury a Akademií výtvarných umění v Praze.