17/05/2012 ve 13:30, Vjera Borozan: K čemu jsou nám bienále? Přednáška bude nejen historickým exkurzem, ale i úvahou nad institucí bienále v širším kontextu, pokusem o jejich komparaci i sondou do současného světa bienálí.

17/05/2012, DigiLab AVU Praha, U Akademie 4, Praha 7, 1:30
 
V roce 1895 byla v Benátkách uspořádaná první mezinárodní přehlídka aktuálního umění, která nesla v názvu také označení bienále. Ještě v polovině 80. let 20 století existovalo na světě pouze několik bienálí. Již v 90. letech však umělecké přehlídky pořádané vždy po dvou letech začínají růst doslova jako houby po dešti a v současné době jejich počet překročil první stovku.
O čem tento enormní růst svědčí a jak souvisí s celkovou proměnou uměleckého provozu v globalizovaném světě? Přednáška bude nejen historickým exkurzem, ale i úvahou nad institucí bienále v širším kontextu, pokusem o jejich komparaci i sondou do současného světa bienálí.
 
.
Vjera Borozan studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Přednášela na Fakultě výtvarných umění v Brně a v zároveň přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Spolupracovala s iniciativou tranzit.cz a nyní působí jako vedoucí online platformy Artyčok.TV, organizuje výstavy a různorodé aktivity na poli současného umění.