Galerie AVU: Revize - Matej Al-Ali, Tomáš Moravec

Akademie výtvarných umění v Praze
U Akademie 4 Galerie AVU
Praha 7
Czech Republic

Výstava přichází v době, kdy jsme naladěni na zkoumání vazby, jakou má školní galerie s ateliéry a výukou na AVU. Pomalu zaznamenáváme, že galerie je nejen místem, kde se vystavují umělecká díla, ale také platformou pro rozvíjení nových témat a poznatků, funkčním kolektivním pracovním prostředím. Tomáše Moravce a Mateje Al-Aliho právě tato významová pozice, kterou má galerie v rámci školy zajímá, a chtějí zviditelnit podporu a zájem, se kterým o ni pečujeme.

Moravec a Al-Ali se rozhodli tuto vazbu vyjádřit mírou angažovanosti studentů a pracovníků školy a pošlou jim výzvu, aby se zúčastnili iniciační performance, která bude mít potom vliv na vizualitu celé nadcházející výstavy.

To, že společně zareagujeme, vstaneme a přijdeme, by mohlo mít podobný emoční vklad jako postupně se formující “mexická vlna” na stadiónech. Během příprav, v době kdy píšu tento text, vzniká pohybový objekt, zhmotnělá trajektorie kamery, reagující na jemné podněty doteku a interakce.

Tomáš Moravec s Matej Al-Alim ještě uvažují o tom koho k performativnímu vstupu s objektem vyzvat. Zda půjde o celou akademickou obec, zaměstnance školy, pedagogy a studenty, nebo jestli vyzvou nějakou menší skupinu.

V instalaci potom zůstane dokumentace této předchozí akce ve formě projekcí.

kurátorka Isabela Grosseova