Plán B / Smetanova výtvarná Litomyšl

03.07.2021 - 30.08.2021
14:00
veřejná prostranství, Litomyšl
Czech Republic

Vystavující umělci: Matěj Al-Ali, Erika Bornová, Milena Dopitová, Josef Duchan, Tomáš Hlavina, Kryštof Kaplan, Lenka Klodová, Eva Koťátková, Vladimír Kovařík, Pavel Mrkus, Richard Wiesner.
kurátorka: Lenka Lindaurová
pořádá: Bohemian Heritage Fund a Městská galerie Litomyšl
Shodou všech epidemiologických okolností se z výstavy objektů ve veřejném prostoru města začíná rodit nová tradice. Z loňského projektu Plán B, který vznikl na základě nutnosti opustit galerijní interiéry, se v letošním ročníku Smetanovy výtvarné Litomyšle stává „Plán A“.
Festivalové téma Klíče od domova projekt Plán B přeneseně artikuluje jako zniternění, návrat k sobě, místu, které nás limituje, ale zároveň je naším důležitým stanovištěm. Někteří umělci stejně jako v loňském roce vytvořili pro Litomyšl site-specific objekty a instalace, které připomínají historické momenty města, jiní variovali již vytvořená díla pro vybraná poetická místa. Další umělci pokládají aktuální znepokojivé otázky a motivují kolemjdoucí k sebereflexi. Osloveni byli umělkyně a umělci napříč generacemi i lokalitami, jejichž tvorba je žánrově pestrá a komunikativní a rovněž nás významně reprezentuje v zahraničí.