Pohyblivý obraz instituce
školitel: doc. MgA. Tomáš Vaněk, Ateliér intermédií 3
 
Minulost neexistuje, dokud ji nezaznamenáme. Bývalý televizní moderátor se probudí uprostřed noci v potemnělém bytě. Ve vedlejším pokoji je zapnutá televize. Právě začíná repríza kulturní revue Kroky, kterou před více jak čtyřiceti lety moderoval. Když uvidí na obrazovce sám sebe, nedobrovolně se teleportuje do televizního vysílání konce 70. let. Zhmotní se uprostřed podzemního labyrintu budovy Československé televize na Kavčích horách. Ztracený mezi prvním a druhým programem, prochází jednotlivými díly kulturního pořadu Kroky, zpravodajskými šoty a filmovými ukázkami. V kolektivním televizním nevědomí se postupně objevují další moderátoři revue Kroky. Každý z nich zůstává uvězněný v jedné ze scén původního pořadu. Všudypřítomná strnulost a nemožnost pohnout se z místa. Kroky. Film noir o touze překročit vlastní omezení.
 
Každá instituce vytváří obraz složený z oficiálních zpráv, neveřejných dokumentů, soukromých projevů a skrytého jednání. Každá instituce je neredukovatelný sociální celek, který můžeme nazvat asambláží (M. DeLanda). Pro umělecký výzkum používám intuici a intermediální metody. Pro teoretický výzkum využívám heuristiku, rozhovory s tvůrci pořadu a postupy produkčních studií – vzájemnou konfrontaci audiovizuálního a spisového archivu různých institucí (ČT, NFA, Národní knihovna).
 
 

Profesní data

Životopis

Jiří Havlíček (1977) je vizuální umělec působící v Praze. V současné době studuje v doktorandském programu na Akademii výtvarných umění u docenta Tomáše Vaňka. Předmětem jeho výzkumu je pohyblivý obraz instituce, který se mění ve vzpomínkách i v kolektivní paměti.
 
Je absolventem FaVU VUT v Brně, kde diplomoval v roce 2004 v ateliéru Performance. V roce 2018 vydal novelu Teorie duchů. Kromě volné tvorby spolupracuje na různých projektech jako scénograf, VJ, dramaturg, scénárista, kameraman, editor, režisér nebo kurátor. Od roku 2014 vede ateliér Text Forma Funkce na FU OU v Ostravě.