Příběh klauna
školitel: doc. Vladimír Skrepl, Ateliér malby 2
 
Disertační projekt se věnuje ruskému umělci Avději Ter-Oganjanovi (nar. 1961), který z důvodu politického pronásledování za uměleckou činnost emigroval z Ruska do České republiky. V Praze působil od roku 1999 do roku 2019, kdy se vrátil zpět do Ruska.

Cílem práce je srovnání osobnosti A. Ter-Oganjana a jeho uměleckou praxi s aspekty, vlastnostmi a funkcí klauna. Disertační projekt se zaměřuje na dvě odlišné polohy cirkusového klauna – neschopnost (Auguste) a zručnost (Whiteface). Whiteface zastupuje postavu umělce – manipulátora. Ve svém výzkumu popisuji situace, ve kterých se Avděj Ter-Oganjan stává katalyzátorem a ovlivňuje prostřednictvím verbální komunikace další (většinou mladé) umělce, a zároveň je občas využívá, aby skrze ně realizoval vlastní nápady. Provokativní, kritický, konfliktní, občas naivní a banální přístup Avděje Ter-Oganjana dokáže mistrně manipulovat s energií publika. Na rozdíl od Whiteface, se nepraktický a nechápavý Auguste chová v rozporu s normami kultury, ve které se nachází a karikuje je. Ter-Oganjan akceptuje moment selhání a využívá ho. Ter-Oganjan například vytvořil postavu provinčního umělce, který pod záminkou, že jde o jeho způsob učení a seznamování se s moderním uměním, upřímně využíval plagiátorství. Ve své umělecké činnosti paroduje podstatu avantgardy a groteskně kritizuje současnou uměleckou situaci.
 

Profesní data

Životopis

Svérázný humorista a fotograf Ivars Gravlejs (nar. 1979) z Rigy přijel do Prahy v přelomovém roce 2000, aby tu studoval fotografii na FAMU. Mohl si vybrat mezi Švédskem a Českem. Ani jednu zemi neznal, a tak, jak s nadsázkou sobě vlastní říká, si vybral Česko. „Z nedostatku informací a kvůli češtině, která mi připadala nesmírně legrační. Když jsem ji poprvé uslyšel, měl jsem dojem, že nádherně deformuje ruštinu, kterou zároveň mám rád,“ říká Ivars, jehož humor a satira se projevuje nejen v řeči, ale i v umění. „Někdy je lépe nic nevědět, nic neplánovat,“ směje se umělec, který často provokuje a přitom umí tvářit jako by nic.
 
http://www.ivarsgravlejs.com/
 
odkaz na portfolio:
http://www.ivarsgravlejs.com/ivars_gravlejs_2019.pdf